Ścieżka od danych do mądrości

 

Procesem, który pomaga zrozumieć czy i które wysiłki włożone w działanie pozwalają na rozwój w założonym obszarze jest proces zarządzania wiedzą.

Podstawa całego systemu jest oparta na: danych i informacjach, które dotyczą zdarzeń przeszłych.

Dwa pozostałe elementy systemu: wiedza i mądrość to sposób w jaki wykorzystujemy dane i informacje dzisiaj i w przyszłości.

Zależnie od wartości pozyskanej wiedzy i płynącej z niej mądrości możemy mieć większy lub mniejszy wpływ na otaczającą nas rzeczywistość.

 

Dane

Dane to zbiór jednoznacznych, obiektywnych faktów o wydarzeniach. W kontekście organizacji, dane opisuje się jako zbiór transakcji. Są one trudne do przeanalizowania i wymagają dużej ilości czasu do choćby częściowego zrozumienia 

 

Informacje

Zebrane dane są często trudne do przeczytania – szczególnie jeśli dotyczą znacznej ilości zdarzeń. Dlatego odpowiednio się je grupuje i przedstawia w rozmaitej formie. Dane, które są przedstawiane w odpowiednim kontekście powodują lepsze zrozumienie otoczenia. Przekształcają się wówczas w informacje. Informację można pokrótce opisać jako wiadomość przekazaną z jednego miejsca w drugie. Adresowaną do konkretnego odbiorcy. Dzięki uzyskanym informacjom redukuje się poziom niepewności i ryzyka. Ważną cechą informacji jest możliwość dzielenia się pomiędzy odbiorcami bez utraty jej wiarygodności.

 

Wiedza

Jeśli otrzymane informacje powodują w odbiorcy jakąś reakcję, na ich podstawie tworzy się wiedza. Wiedza to połączenie wcześniejszych doświadczeń z otrzymanymi informacjami .

 

Mądrość

Sama wiedza nie wystarcza do osiągnięcia sukcesu i pełnego poznania przedmiotu. Dopiero umiejętność wykorzystania nabytej wiedzy we właściwy sposób daje końcowy element zrozumienia problemu. Ten etap w procesie zarządzania wiedzą nazywamy mądrością.  Ta umiejętność pozwala na bazie zebranych informacji oraz doświadczeń, - czyli zdobytej wiedzy – osądzać, łączyć w całość i wysnuwać wnioski i na tej podstawie przewidywać oraz podejmować decyzje.

 

Naszym celem jest osiąganie mądrości w obrębie analizowanych zagadnień 

 

Masz pytanie? Napisz maila:   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub zadzwoń: +48 519 442 556

JoomBall - Cookies

© 2017 Robert Kaźmierczak. All Rights Reserved.

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! templates by Engine Templates